انواع ترانزیت کالا

1- ترانزیت خارجی (Through Transit)
در این نوع ترانزیت، کالا حداقل از سه کشور عبور می کند. بدین صورت که کالا از مبدا حرکت کرده و برای رسیدن به مقصد مندرج در بارنامه، از کشور یا کشورهای دیگری در مسیر خود عبور خواهد کرد. این کشورها به عنوان کشورهای ترانزیت در اسناد آورده می شوند که کالا از طریق یکی از مرزهای ورودی، وارد محدوده گمرکی آنها شده و باید طی مدت زمان مشخصی از مرز خروجی مشخصی از آنها خارج گردد.

2- ترانزیت به خارج (Outward Transit)
در این نوع ترانزیت، کالا از یک گمرک خانه در داخل کشور مبداء به یک گمرک خانه در خارج از مرز گمرکی کشور مبداء انتقال داده می شود.

3- ترانزیت به داخل (Inward Transit)
در این نوع ترانزیت، کالا بدون طی کردن مراحل ترخیص از گمرک مرزی به گمرک دیگری در داخل کشور انتقال داده می شود تا عملیات ترخیص و تشریفات گمرکی آن در آنجا انجام شود. این ترانزیت در دو صورت انجام می شود. اول ممکن است شخص واردکننده درخواست ارسال کالا از گمرک مرزی به یکی از گمرکات داخلی را داشته باشد و دوم ممکن است بنا به تشخیص مسئولان در گمرک مرزی (به دلایل مختلف از جمله حجم بالای کالاهای ورودی و کمبود فضا و یا نبود امکانات مورد نیاز کالاهای خاص) کالا به گمرک خانه های داخل کشور منتقل شود.

4- ترانزیت داخلی (National/Community transit)
در این نوع ترانزیت، کالا از یک گمرک خانه در داخل کشور به گمرک خانه داخلی دیگری جهت انجام تشریفات گمرکی انتقال داده می شود.

(این مقاله با نگاه و ترجمه از سایت manica-africa نوشته شده است.)


اشتراک گذاری در:
دو شنبه 11/8/1394 09:39 در گمرک و ترخیص کالا
بازگشت به واردات
پگاه ایوان پور (64)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است