مطالب

ترامپ و چالش های اقتصادی پیش رو

واقعیت های موجود نشان می دهد که ترامپ و خانواده اش، به عنوان فعالین اقتصادی، از باورمندان جهانی شدن و تجارت آزاد بین المللی هستند. چه آنکه میزان سرمایه گذاری اقتصادی او در  کشورهای در حال توسعه چندین برابر کشور خود او آمریکاست و چه آنکه تقریباً تمام محصولات برند لباس اینویکا ترامپ در آسیا تولید می شود. 

پیش بینی اکونومیست از وضعیت اقتصاد ایران در سال 2017

موسسه ی اکونومیست در سال 2016 برای اقتصاد ایران پیش‌بینی‌هایی کرده بود مبنی بر رشد اقتصادی 1/ 6 درصدی، رسیدن نرخ تورم به 1/ 14 درصد و رسیدن تولید ناخالص داخلی سرانه به 6130 دلار به قیمت جاری و معیار قدرت خرید 18 هزار و 70 دلار. کسری بودجه معادل منفی 5/ 2درصد تولید ناخالص داخلی کشور و جمعیت کشور حدود 80 میلیون نفر ذکر شده بود. 

عوامل شتاب دهنده تجارت ایران

فضای پسابرجام فرصتی را برای ایران فراهم آورده تا بتواند از ظرفیت‌های موجود برای تسهیل تجارت به خوبی بهره ببرد. سازمان گمرک ایران به‌عنوان یکی از دستگاه‌های متولی در امر تجارت، از چهارده گام شتاب‌دهنده در تسهیل تجارت کشور، رونمایی کرد. استقرار پروژه کاهش زمان ترخیص واردات از 26 روز به چهار روز، کاهش زمان ترخیص صادرات از هفت روز به یک روز، ارائه آمار بر خط و روزانه تجارت خارجی کشور و دیگر عوامل را در ادامه این مطلب بررسی خواهیم کرد.

تنها راه برای تقویت تجارت خارجی استفاده از گمرک الکترونیک است

دکتر مسعود کرباسیان، رئیس کل گمرک ایران در نشستی که در مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری برگزار شد به شرح و بیان دیدگاه هایی پرداخت که برای تسهیل و توسعه تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران، بسیار مهم و کلیدی است. در ادامه این مطلب به شرح و بیان اظهارات ایشان در این دیدار می پردازیم.

رصد جریان تجاری ایران

 اتاق بازرگانی تهران، طی گزارشی به بررسی آمار تجارت کشور از منظر آمارهای داخلی و بین‌المللی پرداخته است. براساس آمارهای گمرک، ارزش صادرات کالایی (صادرات بدون نفت و تجارت چمدانی) در 7 ماه منتهی به مهرماه سال جاری، با 4/3 رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل،‌ به حدود 24/6 میلیارد دلار رسیده است. همچنین طی این مدت واردات نیز با ارزش 24 میلیارد دلار از نظر وزنی با کاهش هفت درصدی و از نظر ارزشی با کاهش 0/1 درصدی مواجه بوده است. اما جایگاه ایران در تجارت جهانی کجاست؟

مقایسه موسسات مالی در آمریکا
آمار های مختلفی در مورد موسسات مالی و سرمایه گذاری های انجام شده توسط بخش های خصوصی و دولتی در ایران وجود دارد، اما آیا در تمامی کشورها وضع به همین منوال است؟ در این اینفوگرافی به مقایسه موسسات پس انداز مسکن و بانک های تجاری آمریکا پرداخته ایم.
بیت کوین چیست؟
بیت کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای مشابه پول بی‌ پشتوانه یا پول حکومتی است. نوآوری بودن بیت کوین به این معناست که خالقان آن توانسته‌اند آن را در مدت کوتاهی از یک ایده به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی مبدل کنند. زیرا در چندسال گذشته ارزش بیتکوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است. در ادامه این مطلب به ویژگی ها و تاریخچه بیت کوین در قالب یک اینفوگرافی پرداخته ایم.
آثار تک نرخی کردن نرخ ارز بر اقتصاد ایران
درحالی‌که کلیدی‌ترین دستاورد دولت یازدهم، کاهش تورم و مهار تغییرات افسارگسیخته در قیمت‌هاست؛ عده‌ای دانسته یا ندانسته با تلاش برای تغییر نرخ ارز و این‌بار در قالب ادبیات تک ‌نرخی‌کردن ارز، آن را از بین خواهند برد. یکی از ایرادهای اصلی که به نظریه برابری قدرت خرید وارد است، این است که تورم هر کشور همان نرخ رشد سطح عمومی قیمت‌ها در آن کشور در نظر گرفته می‌شود که هم وضعیت قیمت‌های کالاهای قابل‌مبادله‌ای و هم وضعیت کالاهای غیرقابل‌مبادله را منعکس می‌کند.
حمایت‌های گمرکی از شرکت‌های دانش بنیان
حمایت های گمرکی از شرکت های دانش بنیان شامل 19 بند است و در گام نخست 26 شرکت دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گمرک ایران معرفی و لیست این شرکت‌ها به منظور بهره مندی از مزایا و تسهیلات گمرکی جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ شده که این تسهیلات شامل موارد ذیل است:
لزوم توجه به عراق به عنوان یک فرصت بی نظیر بازرگانی
ناصر کنعانی رئیس ستاد عراق وزارت امور خارجه در همایش مشترک ایران و عراق که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: عراق قطعاً فرصت کم نظیری برای صادرات در حوزه غیرنفتی و صدور خدمات فنی و مهندسی ایران فراهم کرده است. وی با بیان اینکه حضور ایران در عراق نه تنها فرصت بلکه یک ضرورت است و نمی‌توان به آن بی تفاوت بود، اظهار داشت: سیر روند تجاری و اقتصادی ایران و عراق طی 13 سال گذشته یعنی بعد از سقوط رژیم بعث عراق روند مطلوبی داشته است.