فیلترها

مطالب

شرحی بر اعتبار اسنادی L/C، مزایا و انواع آن
همزمان با لغو تحریم ها بر علیه کشورمان و ادامه پیدا کردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ارتباط ایران با بانک های جهانی و به خصوص بانک های اروپایی ایجاد شده و ادامه پیدا کرده است. یکی از مواهب ایجاد این ارتباط، برقراری سیستم اعتبارات اسنادی با بانک های خارجی است. اعتبارات اسنادی به معنای تعهدی از بانک است که  به خریدار و فروشنده داده می شود. 
دانستنی‌های مهم درباره ضمانت بانکی
منشأ ضمانت، عقد ضمانی است که قانونگذار در ماده ۶۸۴ قانون مدنی آن را چنین تعریف کرده: عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بر عهده بگیرد. بر همین اساس متعهد را ضامن و طرف دیگر را مضمون له و شخص سوم را مضمون اصلی می‌گویند. به عبارت دیگر کسی که از بانک وام دریافت می‌کند، مضمون اصلی است و کسی که ضمانت  او را می‌کند ضامن یا متعهد  نامیده می‌شود و در این رابطه  بانک نیز مضمون له نامیده می‌شود. 
صدور ضمانت نامه ارزی

با توجه به اینکه فرم های بانکی در مورد ضمانت نامه های ارزی یکسان نیست ابتدا باید بانک منتضمان را مشخص و سپس فرم مربوطه را از بانک منتخب دریافت و برای فروشنده ارسال کنیم. مفاد مندرج در ضمانت نامه های ارزی شامل:

انواع ضمانت نامه ارزی و بانکی

به تعهد غیر قابل برگشت (irrevocable) یک بانک نسبت به پرداخت مبلغ ضمانت نامه (در صورت عدم انجام تعهد) توسط کسی که ضمانت نامه را درخواست کرده است، ضمانت نامه بانکی گفته می شود.

مراحل خرید نقدی

1- فرد یا شرکتی که قصد بازرگانی با کشورهای دیگر را دارد، اولین ابزاری که نیاز دارد، کارت بازرگانی است. افراد حقیقی و حقوقی می توانند به نام فرد و یا شرکت از اتاق بازرگانی کشور خود، با ارائه مدارک لازم، کارت بازرگانی دریافت کنند.

2 روش مذاکره و تعیین قیمت در بازرگانی خارجی

با توجه به اینکه تعیین قیمت یکی از مهم ترین مواردی است که خریدار برای یک خرید موفق باید در نظر بگیرد. بنابراین فرد مذاکره کننده بایستی از قیمت کالای مورد نظر و فروشندگان دیگر اطلاع داشته باشد تا بتواند از این اطلاعات به هنگام چانه زنی بر سر قیمت و مذاکره برای شرایط پرداخت به بهترین نحو استفاده کند.

خرید از طریق اعتبار اسنادی

در این روش خرید، خریدار و فروشنده شناختی از یکدیگر ندارند و قبل از خرید مورد نظر با یکدیگر مبادله ای نداشته اند یا زمانی که خریدار و فروشنده می خواهند از روش مطمئن و با ریسک کمتری استفاده کنند. در این روش بانک یا بانک هایی به عنوان واسطه ببین خریدار و فروشنده وارد می شوند و به خریدار تضمین کالای مورد نظر و به فروشنده تضمین دریافت وجه کالا را می دهند.

تجارت بر اساس حساب باز یا نسیه (open account)

روش پرداخت حساب باز (یا نسیه) زمانی استفاده می شود که طرفین معامله از یکدیگر شناخت اعتماد کامل داشته باشند. در این روش خریدار پس از تحویل کالا، در موعد مقرر توافق شده در قرارداد، وجه را به فروشنده می پردازد.

انواع روش های پرداخت

فروشندگان یکی از روش های پرداخت را با توجه به شرای خریداران و آگاهی از وضعیت سیاسی و اقتصادی انتخاب می کنند که هم کمترین ریسک را داشته باشد و هم سبب تسهیل و سرعت اجرای معامله شود.

1