مطالب

حل خلاقانه مسئله با تکنیک اسکمپر

ما بارها شنیده ایم که یک مساله را بزرگ نکنید، البته که این یک نکته درست است اما گاهی اوقات بزرگ کردن یک بُعد از مساله می تواند راهگشا باشد. این پیشنهاد ويژه تکنیکی است به نام اسکمپر (SCAMPER). نام اسکمپر از اول چند فرمان برداشته شده است که در ادامه این مقاله به شرح آن ها پرداخته ایم. با ما همراه باشید تا بهترین روش های حل یک مشکل را مرور کنیم.

نظام کاری سنتی درگیر تحولی شگرف خواهد شد

در آینده نزدیک روز کاری هشت ساعته به یک رویکرد کهنه و منسوخ تبدیل خواهد شد. می‌پرسید چرا؟ چون جوانان «نسل هزاره» وارد بازار کار شده‌اند. این جوانان خلاق آمده‌اند که مفهوم نیروی کار و فضای سنتی ادارات را به کلی دگرگون کنند.محل کار شما از نظر ساختاری تا حد زیادی معرف سازمان شما است. از این رو باید بکوشید برای کارکنان خود محیطی فراهم کنید که نوآورانه و انعطاف‌پذیر باشد و به آنها امکان پیشرفت بدهد. 

نوآوری کاربر محور
محصولات جدید و نوین همیشه از طرف صنعت گران و تولید کنندگان ساخته نشده اند، بسیاری از کالاهایی که امروزه با آن ها سر و کار داریم توسط کاربرانی که نیاز وجودی همان کالاها را داشته اند، به وجود آمده اند. به عنوان مثال، نخستین سرنگ های تزریقی و نیز محصولاتی که به طور مصنوعی کار قلب و ریه را انجام می دادند نه به دست شرکت های سازنده ی تجهیزات پزشکی بلکه به دست خود پزشکان ساخته شده اند. 
نوآوری در ارائه ی محصولات
رقابت بین شرکت های تجاری در دنیای امروز به گونه ای تغییر یافته که در مسیر بهبود شرایط سازمان ها، کسب و کار ها به سمتی پیش می روند که توسعه ی محصولات و خدمات آن ها به جایی برسد که هیچ رقیب مستقیمی برای آن ها وجود نداشته باشد. اساس این ایده، با فاصله گرفتن از روش های سنتی و دنبال کردن و حتی ایجاد روش های نوین در ارائه ی خدمات ممکن است. 
خلاقیت و ابتکار عمل شاهرخ ظهیری، بنیانگذار و موسس صنایع غذایی مهرام
شاهرخ ظهیری، بنیانگذار و موسس صنایع غذایی مهرام که به عنوان پدر صنایع غذایی ایران نیز شناخته می شود، در یکی از خاطرات خود در مورد ابتکار عمل و خلاقیت در زندگی حرفه ای خود داستانی بیان می کند که در این مقاله آن را مطالعه خواهید کرد. 
آنچه که خلاقیت نیست
موفقیت در هر امری فقط وابسته به عملکرد درست و صحیح نیست، بلکه آن چیزی که باعث ایجاد هیجان می شود و به عملکرد شما نیرو می بخشد و نیز داشتن ذهنیت درست درباره آنچه که می خواهید به سمت آن بروید نیز اهمیت دارد. به همین صورت، برخی دیدگاه ها و ذهنیت های غلط در مورد خلاقیت وجود دارد، که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت.
اولین اتاق فکر خلاقیت چگونه به وجود آمد؟
یکی از اقدامات پایه برای بازاریابی و فروش بیشتر، تبلیغات است. تبلیغات به طور حرفه ای توسط آژانس های تبلیغاتی انجام می شود. یکی از آژانس های تبلیغاتی معتبر و معروف به نام جی والتر تامسون که به اختصار JWT نامیده می شود در سال 2009 به عنوان آژانس برتر سال برگزیده شد. در این مقاله به بررسی موفقیت های این شرکت که در حال حاضر جزو چهار شرکت اول تبلیغاتی جهان است و عوامل موثر در موفقیت آن خواهیم پرداخت.
خلاقیت: بهترین ابزار برای کارآمدتر کردن مدیریت سازمان

اساسی ترین نیاز یک مجموعه برای داشتن محیطی کارآمد و کارکنانی خلاق، نوآوری است.  خلاقیت به معنای به كارگیری توانایی های ذهنی، برای ایجاد یك فكر یا مفهوم جدید است. ایده های جدید موجب تصمیمات جدید می شوند و تصمیمات جدید تغییرات اساسی پدید می آورند. 

خلاقیت کاربردی

خلاقیت؛ کمی به این واژه فکر کنیم. شاید اولین چیزی که به ذهن انسان می رسد غیرملموس بودن این واژه است. شاید اصلا ندانیم خلاقیت از کجا سرچشمه می گیرد. شاید یک فرایند ذهنی باشد که هیچ گاه ندانیم از کجا می آید و علت آن چیست ولی تا حدودی می توان فهمید که چگونه می توان آن را تقویت کرد.

1