مطالب

شرکت های خصوصی، قربانی جدال بر سر پنجره واحد تجارت فرامرزی

علی رغم احتساب پنجره واحد تجارت فرامرزی به عنوان یکی از مهم‌ترین دستاوردهای الکترونیکی دولت در راستای شفافیت اقتصادی، حال این پنجره به محل بحث میان دو وزارت صنعت و اقتصاد مبدل شده است. چرا که از یک سو بر اساس بند ج ماده 38 قانون رفع موانع تولید، گمرک مسئول ایجاد پنجره واحد تجارت است اما از سوی دیگر وزارت صنعت به موجب ماده ۶ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خود را مسئول ایجاد سامانه جامع می‌داند. حال این که کشمکش و تخاصم به کجا راه پیدا می کند و دودش در چشم چه بخش هایی می رود خود جای تأمل است. 

فهرست گمرکات اختصاصی برای واردات کالا در سال 95

دفتر واردات گمرك ايران طي بخشنامه‌اي آخرين فهرست گمركات تخصصي براي ترخيص كالاهاي وارداتي را اعلام كرد. به نقل از روابط عمومي گمرك ايران، در اين بخشنامه آمده است: گمركات اختصاصي يكي از تسهيلات و امكانات فراهم شده از سوي گمرك ايران در چارچوب ايجاد گمرك نوين و به‌منظور سهولت ترخيص كالاهاي خاص و اقلامي است كه ارزش‌گذاري آنها نيازمند تخصص و تجربه بالا توسط ارزيابان گمرك است. 

بخش نامه 200.95.516 گمرک چه مفهومی دارد؟
وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی عنوان رییس کل محترم گمرک جمهوری اسلامی ایران به انضمام شماره 94123/183094/144/191مورخ 02/06/1395سرپرست محترم مرکز واردات و امور مناطق آزاد ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران به کلیه گمرکات اجرایی در خصوص وصول مالیات علی الحساب واردات قطعی کالاها به میزان 4% مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مندرج در اظهارنامه گمرکی ، جهت اجرا با رعایت موارد زیر ارسال می گردد.
ماده 119 قانون امور گمرکی چیست
علاوه بر معافيت هاي مذكور در جدول تعرفه گمركي، ضميمه آيين نامه اجرایي قانون مقررات صادرات و واردات و معافيت هاي ديگري كه به موجب قوانين، تصويب نامه ها، موافقتنامه ها و قراردادهاي مصوب مجلس شوراي اسلامي برقرار شده است، موارد زير نيز از پرداخت حقوق ورودي معاف مي باشد.
مراحل دریافت گواهی مبدا (همراه با عکس)
با توجه به اینکه گواهی مبداء یکی از اسناد حمل ضروری است و برای کلیه محموله های تجاری از طرف کشور صادرکننده در اختیار فروشنده قرار می گیرد، اتاق بازرگانی ایران نیز در هر استان برای کلیه محموله های صادراتی گواهی مبداء صادر می نماید. در ادامه سعی شده است که کلیه مراحل دریافت گواهی مبداء شرح داده شود. سایر بخش های آموزش بازرگانی نیز در دسترس شما عزیزان قرار دارد.
شرایط عمومی بیمه باربری
تا کنون در بخش بیمه از قسمت آموزش بازرگانی وب سایت گروه فبکو، به بررسی و شرح حالت های مختلف بیمه ای و تفاوت های میان انواع بیمه های باربری کالا که برای صادرات و واردات یک امر مهم و لازم به شمار می روند، اشاره کرده ایم. در این مقاله نیز به بررسی و شرح شرایط عمومی بیمه ی باربری پرداخته ایم که شما را در درک بهتر مفاهیم قراردادهای بیمه باربری یاری خواهد کرد.
شرایط بیمه گران کالا - مجموعه شرایط (C)
در مجموعه این مقالات با عنوان شرایط بیمه گران کالا، به بررسی انواع بیمه باربری کالا از جمله شرط A، B و C پرداخته شده است. با توجه به وجود تفاوت های جزئی اما کلیدی بین این سه نوع بیمه، می توانید با مطالعه ی این مباحث، از شرایط بیمه نامه های مختلف اطلاع پیدا کنید. همچنین می توانید برای مطالعه سایر مطالب بخش بیمه به این قسمت مراجعه کنید.
شرایط بیمه گران کالا - مجموعه شرایط (B)
در مجموعه این مقالات با عنوان شرایط بیمه گران کالا، به بررسی انواع بیمه باربری کالا از جمله شرط A، B و C پرداخته شده است. با توجه به وجود تفاوت های جزئی اما کلیدی بین این سه نوع بیمه، می توانید با مطالعه ی این مباحث، از شرایط بیمه نامه های مختلف اطلاع پیدا کنید. همچنین می توانید برای مطالعه سایر مطالب بخش بیمه به این قسمت مراجعه کنید.
شرحی بر اعتبار اسنادی L/C، مزایا و انواع آن
همزمان با لغو تحریم ها بر علیه کشورمان و ادامه پیدا کردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ارتباط ایران با بانک های جهانی و به خصوص بانک های اروپایی ایجاد شده و ادامه پیدا کرده است. یکی از مواهب ایجاد این ارتباط، برقراری سیستم اعتبارات اسنادی با بانک های خارجی است. اعتبارات اسنادی به معنای تعهدی از بانک است که  به خریدار و فروشنده داده می شود. 
شرایط بیمه گران کالا - مجموعه شرایط (A)
در مجموعه این مقالات با عنوان شرایط بیمه گران کالا، به بررسی انواع بیمه باربری کالا از جمله شرط A، B و C پرداخته شده است. با توجه به وجود تفاوت های جزئی اما کلیدی بین این سه نوع بیمه، می توانید با مطالعه ی این مباحث، از شرایط بیمه نامه های مختلف اطلاع پیدا کنید. همچنین می توانید برای مطالعه سایر مطالب بخش بیمه به این قسمت مراجعه کنید.