شرکت های زیر مجموعه
خرید از چین

 

راه ابریشم

اولین و تنها سامانه پیگیری آنلاین وضعیت واردات و صادرات

تامین کننده یا مشتری محصول خود را  تخصصی بیابید!

ورود به سامانه ثبت نام در سامانه

 

راه ابریشم را بیش تر بشناسید

مطالب

سیاست هوشمندانه چین برای تسلط بر بازار آفریقا

چین با اخذ سیاست‌های کوتاه‌مدت،‌ و تعریف زمینه‌های سرمایه‌گذاری زودبازده، توانسته است موجب تشویق کارآفرینان و سرمایه‌گذاران برای حضور در آفریقا شود. با توجه به پیشرفت‌های چین در چند دهه گذشته، این کشور پیوسته به دنبال ایجاد فرصت‌ها و ظرفیت‌های جدید برای بزرگ‌تر کردن اقتصاد خود در سطح جهان است. بخشی از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری چین در قاره آفریقا به شرح زیر است

رکود چین، بزرگ‌ترین تهدید برای اقتصاد جهانی خواهد بود

هفته گذشته، بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی که اندیشکده‌ای جهانی برای بانک‌های مرکزی محسوب می‌شود، اعلام کرد اعتبارات چین به شکاف تولید ناخالص داخلی (GDP) این کشور (که میزان بدهی‌های اقتصاد کشور را نسبت به رشد سالانه آن می‌سنجد) 30/1 درصد است که این موضوع نگرانی‌ها را مبنی بر این که رونق اقتصادی چین بر حباب اعتباری بی‌ثباتی بنا شده، افزایش می‌دهد. 

افزایش نگرانی‌ها درباره اقتصاد چین
در حالی که آمار ضعیف‌تر از انتظار اقتصاد چین نگرانی‌ها را در خصوص رشد در بزرگترین اقتصاد آسیا مجددا افزایش داده است، یوآن چین به پایین‌ترین سطح یک هفته‌ای خود و بازده اوراق قرضه دولتی به پایین‌ترین سطح یک دهه اخیر خود سقوط کردند. 
شرکت خودروسازی تسلا در حال بررسی چین برای تولید خودرو است
تسلا موتورز به عنوان یکی از شرکت های معتبر و پیشرو در زمینه ی خودرو سازی و با تمرکز ویژه به تولید خودروهای هیبریدی و برقی، نام شناخته شده ای برای فعالان صنعت و طرفداران خودرو به شمار می آید. به تازگی شرکت تسلا طی عقد یک قرارداد آزاد با دولت چین که صاحب شرکت Jinqiao Group نیز شناخته می شود، قصد دارد کارخانه ی تولیدات تسلا را در شهر شانگهای چین راه اندازی کند. 
رموز موفقیت چین در مقیاس جهانی
شروع اصلاحات اقتصادی چین در سال ۱۹۷۹ بود. علامت این رویداد در دسامبر سال ۱۹۷۸ اتفاق افتاد که طی یازدهمین کنگره مرکزی حزب کمونیست چین، دنگ شائوپینگ رئیس تازه حزب، سخنانی ایراد کرد که به عنوان مهم ترین سخنرانی تاریخ چین مدرن شناخته شد. وی بر ضرورت تمرکز بر توسعه اقتصادی و آزادگذاشتن واقعیات و نه ایدئولوژی در تعیین مسیر آن تاکید کرد. شائوپینگ گفت: مهم نیست که گربه سیاه یا سفید باشد، مهم این است که بتواند موش بگیرد. 
کاهش 25 درصدی واردات ایران از چین
هرچند تراز تجاری ایران با چین در پنج ماهه نخست سال جاری میلادی منفی 750 میلیون دلار بوده، اما آمار‌ها گمرگ نشان می دهد واردات محصولات چینی به ایران نسبت به سال گذشته 25 درصد کاهش یافته است. برجام فرصت تازه ای در اختیار ایران قرار داده است تا شرکای تجاری خود را تغییر داده و متنوع تر کند. چین در سال‌های اخیر جزو اصلی ترین شرکای تجاری ایران بوده است و هر چند همچنان در بسیاری از زمینه‌ها چشم بادامی‌ها شریک اصلی ایران هستند، اما روند‌های موجود از تمایل ایران به کاهش واردات اجناس چینی حکایت دارد.
 
چین در راه افزایش خصوصی سازی
طبق گزارشی که به تازگی از طریق خبرگزاری رویترز منتشر شده است، در دیدار اعضای هیئت وزیران با نخست وزیر این کشور اقداماتی در راستای بهبود شرایط مورد نیاز برای افزایش میزان سرمایه گذاری های خارجی انجام خواهد داد. مسائلی در مورد رقابت ناعادلانه، عدم دسترسی های منطقی به بازارهای مالی و مشکلات تامین مالی از این قبیل مشکلات است. 
بررسی روابط اقتصادی ایران و چین در پسابرجام
مدتی قبل معاونت وزارت صنعت، معدن و تجارت به این نکته اشاره کرده بود که با توجه به روابط تجاری و بازرگانی میان ایران و چین و شناخت نسبی فعالان اقتصادی دو کشور نسبت به یکدیگر، در دوران پسابرجام هم شریک تجاری اول ایران خواهد بود. افخمی راد همچنین تاکید کرده است که چون چین در روزهای سخت تحریم همراه ایران بوده است، در روزهای خوب نیز به یاد چین خواهیم بود و همکاری خود را پس از لغو تحریم ها نیز با چین ادامه خواهیم داد. 
واردات نفت چین افزایش پیدا کرده است
به گزارش خبرگزاری نیوزنو، اداره گمرک چین در سال 2016 آمار واردات این کشور را منتشر کرده است که بر طبق آمار و ارقام آن واردات نفت خام چین در ماه آپریل به بیش از 30 میلیون تن رسیده است که به نسبت ماه گذشته، ماه مارچ 2016، این عدد بیش از سه درصد افزایش داشته است. 
صادرات نظامی چین افزایش یافته است
در حال حاضری بیش از نیمی از حجم صادرات جنگ افزار ها و تجهیزات جنگی در جهان در دست دو ابرقدرت دنیا یعنی آمریکا و روسیه است. هر چند تا سال های گذشته کشور های مختلفی در این تجارت برای کسب جایگاه سوم و چهارم تلاش می کردند اما در مقام چهارم، به تازگی چین جایگاه فرانسه را به دست آورده است.