موضوعاتی که نباید در محل کار مطرح شوند

بسیار شنیده شده است که صمیمی بودن محیط کار باعث افزایش راندمان کاری می شود، اما واقعیت این است که برخی از موضوعات نباید به هیچ وجه در محیط کاری مطرح شوند چرا که صحبت پیرامون برخی از موضوعات خاص باعث خراب شدن روابط کاری و ایجاد مشکلات متعدد می شود. به بیان دیگر، همکار شما دوست صمیمی شما نیست و نمی توانید روابط خود را با وی تا حد روابط خانوادگی خود نزدیک کنید. البته این به معنای این نیست که لازم است با گفتگو با همکاران خود به طور کلی اجتناب کنید بلکه تنها باید دقت کنید تا درباره موضوعاتی که ضرورتی ندارد صحبتی نکنید. در ادامه این موضوع جالب و البته تفکر برانگیز، به چند نوع از موضوعاتی که نباید در محیط کاری به آن ها اشاره ای بکنید پرداخته می شود.
1- اقدامات آینده
هر چند ممکن است برای شما عجیب باشد اما این که می خواهید در آینده چه اقدامی انجام دهید و تصمیم شما برای فردا چیست، ممکن است برای همه جذاب نباشد. صحبت کردن درباره تصمیمیات شما حتی می تواند باعث شود تا افراد بر علیه شما تحریک شوند. فرض کنید قرار است شرکت شما یک پروژه بسیار بزرگ را تحویل بگیرد. بهتر است در این شرایط تا زمانی که پروژه به فاز اجرایی نرسیده است، کسی را از آن مطلع نکنید. یا مثلا اگر تصمیم دارید تا از شرکت فعلی خود خارج شوید، بهتر آن است که دیگران را خیلی زود از اقدام خود مطلع نکنید چرا که ممکن است اطلاع رسانی زود هنگام شما باعث تحریک سایرین شده و در نهایت به ضرر شما تمام شود.
2- اعتقادات مذهبی و سیاسی
حتما شما هم می دانید که اعتقادات سیاسی و مذهبی افراد آنقدر با هویت آن ها آمیخته شده که ممکن نیست کسی درباره اعتقادات خود صحبت کند و با مخالفت رو به رو نشود. از طرف دیگر، مخالفت شما با اعتقادات دیگران تصور آن ها را درباره شما تغییر خواهد داد و به همین دلیل است که یکی از توهین آمیز ترین کارها مقابله با ارزش های درونی هر فرد است. طبیعی است که زندگی هر فردی بر اساس اعتقادات وی بنا شده و ابراز عقیده های مخالف هر کس می تواند موجب تنش شود. سعی کنید تا در محیط کار به گفته های دیگران گوش کنید اما هیچ نظری درباره اعتقادات ایشان ارائه نکنید، چرا که مخالفت با هر اعتقادی می تواند موجب کشمکش در محیط کاری شود. در ادامه ی همین روند است که شما با مخالفت خود نظر طرف مقابل را تغییر نمی دهید، بلکه تنها قضاوت آن ها درباره شما دستخوش تغییر می شود. پس سعی کنید تا با حفظ فاصله با اعتقادات دینی و سیاسی دیگران، نظرات آن ها را بشنوید بدون این که درباره افکار آن ها نظری بدهید.
3- روابط خانوادگی
مجموعه روابط و کارها در یک محیط کاری شامل اموری جدی و مهم است که هدف آن پیشبردن سازمانی است که وابسته به آن هستید. بهتر است بحث های خانوادگی و زناشویی خود را برای جمع های دوستانه بگذارید و در یک محیط کاری درباره این امور که به شدت هم شخصی هستند صحبتی نکنید. صحبت کردن از روابط خانوادگی در محیط کاری موجب این خواهد شد تا همکاران شما معذب باشند و یا حتی شما را مسخره کنند. باید به این نکته بسیار توجه کنید که زندگی شخصی افراد باید شخصی باقی بماند و حتی در قالب یک درددل ساده هم نباید از موضوعات خانوادگی خود در محیط کار صحبتی بکنید. محل کار یک محیط رسمی است و قوانین مربوط به خود را دارد. تفاوت های فردی باعث می شود تا هر شخص مرز خود را داشته باشد و شما نیز باید حدود شخصی تک تک همکاران خود را بشناسید تا بتوانید با هر شخص به اندازه ظرفیت خودش صحبت کنید. اگر احساس می کنید که برای مشکلات و یا مسائلی که در خانواده ی شما اتفاق افتاده است به مشاوره و راهنمایی احتیاج دارید، بهتر است به مشاوران حرفه ای مراجعه کنید.
4- بیماری ها
اگر شما دچار بیماری هستید نیازی نیست تا آن را با همکاران خود مطرح کنید چرا که ممکن است این فکر را درباره شما بکنند که مشکل شما موجب می شود تا خللی در کار شما ایجاد شود و یا باعث شود تا آن ها از شما دوری کنند. به این ترتیب اعتماد به نفس شما کاهش یافته و موجب می شود تا راندمان کاری شما کاهش پیدا کند. هر چند که لازم است تا مدیر ارشد شما از شرایط جسمانی شما باخبر باشد اما دلیلی وجود ندارد تا این مسئله را با جزئیات کامل توضیح دهید و یا همکاران خود را از این موضوع مطلع کنید.


اشتراک گذاری در:
یک شنبه 21/3/1396 15:16 در برنامه توسعه مهارت های فردی(IDP)
بازگشت به مطالب عمومی
مهرداد بورچی (207)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است