استراتژی های تاثیرگذار ارتباطی و اثر آن در افزایش فروش

استراتژی های ارتباطی یکی از مهم ترین راه های فروش موفق هستند که با استفاده مناسب از آن می توان از منابع موجود استفاده بهتری کرد و فروش را افزایش داد. بسیاری از مدیران فروش از استراتژی های قدیمی فروش استفاده می کنند و به همین دلیل با بی توجهی به استراتژی های ارتباطی، پتانسیل آن را نادیده می گیرند. در ادامه این مطلب به بررسی و شرح عواملی که به شما کمک می کنند تا با استفاده از این استراتژی ها، فروش خود را تا دو برابر اضافه کنید می پردازیم.

1- با مشتریان قبلی خود تماس نگیرید

ممکن است در ابتدا فکر کنید که این یک روش اشتباه است، اما تماس با مشتریان سابق هر چند برای شما به معنای دریافت اطلاعات و سعی در بهتر شدن روند خدماتتان باشد اما این امکان وجود دارد که مشتریان متوجه منظور شما نباشند. بهتر است برای استفاده از اطلاعات مشتریانتان، از آن ها در حین خرید به شکل مستقیم درخواست کنید تا چند نفر از دوستانشان را برای خرید محصولات شما ترغیب کنند. یا از آن ها بخواهید تا برای ارائه محصولات و خدمات جدید به شما پیشنهاد بدهند. به این صورت می توانید اطلاعات مفیدی را در پایگاه داده خود جمع آوری کنید و به این صورت در دراز مدت فروش خود را افزایش دهید.

2- جسور باشید و محصول خود را معرفی کنید

بسیاری از شرکت ها برای معرفی محصولات جدید خود دچار یک استرس بی پایه و اساس می شوند. این تفکر که مشتریان شما که محصولات قدیمی را خریداری کرده اند از محصول جدید شما استقبال نخواهند کرد را کنار بگذارید. چرا که این ترس می تواند باعث از دست دادن فرصت هایی طلایی برای شما باشد. به همین دلیل باید با تکیه به استراتژی بازگشتی و با اعتماد به نفس کامل با مدیران کسب و کارهای مرتبط به خود و مشتریان تماس حاصل کنید تا محصول جدید شما را بهتر بشناسند. از این که چند تماس بگیرید و محصول خود را معرفی کنید واهمه ای نداشته باشید چرا که ممکن است همان تماس ساده یک فرصت ایده آل برای شما ایجاد کند. البته باید به این نکته توجه کنید که باید با استفاده از عبارات مناسب و تاثیرگذار تماس های کاری خود را برقرار کنید. سعی کنید تا برای تماس های بازاریابی ابتدا از این منظر شنونده را تحت تاثیر قرار دهید که می خواهید نظر وی را در باره محصول خود بدانید.

3- با مشتریان خود در قالب یک شبکه ارتباط برقرار کنید

همواره سعی کنید تا در چارچوب یک شبکه با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و به این صورت هر روز ابعاد این شبکه را گسترش دهید تا بتوانید از ابعاد تازه ای از آن استفاده کنید. ممکن است به این موضوع فکر کنید که مشتریان کنونی شما می توانند تبدیل به مشتریان وفادار شوند و به این صورت سود شما همیشگی باشد، اما موضوع این است که با استفاده از همین مشتریان می توانید ارتباطات جدیدی ایجاد کنید تا با جذب مشتریان جدید شبکه ارتباطی خود را گسترده تر کنید. باید به این نکته توجه کنید که مشتریان قبلی، همکاران، فعالان حوزه های مرتبط با کار شما و حتی دوستان و آشنایان خود در واقع یک فرصت برای گسترده تر کردن شبکه ارتباطی شما هستند.

4- معرفی محصول خود را اولویت بندی کنید

در واقع باید این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که هر محصول در واقع یک مصرف کننده ی ایده آل دارد که بیشتر از هر کسی تمایل دارد تا از محصول مخصوص به خود استفاده کند. شما حتی می توانید قبل از معرفی و حتی ساخت یک کالای جدید، به این فکر کنید که قصد معرفی کردن آن را به چه کسانی دارید. سپس می توانید با استفاده از استراتژی برگشتی و تست کردن کالاهای جدید روی مشتریان ثابت خود، مشتریان بیشتری بیابید. باید این نکته را در ذهن داشته باشید که هر چه اطلاعات شما از مشتریان کامل تر باشد و در مقابل اطلاعات بیشتری از محصول خود به دیگران ارائه کنید، بیشتر می توانید روی فروش محصولات خود تمرکز کنید. اساس یک فروش خوب در واقع ارائه کردن اطلاعات کامل و مفید به مشتریان است.

5- فراموش نکنید که برای پاسخگویی همواره در دسترس باشید

مدیریت فروش و موفقیت در این امر تنها با ایجاد ارتباط و تماس های تلفنی میسر نیست. شما باید علاوه بر این که اطلاعات مشتریان را جذب می کنید بتوانید پاسخگوی مناسبی هم برای سوالات و مشکلات آن ها باشید. مشتریان شما تنها زمانی به شما اعتماد می کنند که بتوانند حس پاسخگویی و مسئولیت پذیری شما را تماما حس کنند. با داشتن یک برنامه منسجم می توانید از تمامی ابعاد استراتژی بازگشتی استفاده کنید و به فروش موفق دست پیدا کنید. این نکته را نیز از یاد نبرید که پاسخگو بودن به هر قیمت یک روش شکست خورده است و باید برای جلب اعتماد مشتریان خود یک پاسخ دقیق و صحیح به آن ها ارائه کنید.


اشتراک گذاری در:
چهار شنبه 3/3/1396 11:00 در بازاریابی و فروش
بازگشت به مطالب تخصصی
مهرداد بورچی (207)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است