هشت راهکار برای طراحی یک لوگوی خلاقانه و موثر

برای بسیاری از مردم طراحی یک لوگو بسیار ساده به نظر می آید اما حقیقت این است که این کار بسیار سخت است، چرا که باید یک طرح در عین سادگی بسیار تاثیرگذار باشد. به همین دلیل است که تمامی کارشناسان توافق نظر دارند که لوگو یکی از مهمترین بخش های هر سازمانی است چرا که در اولین نظر، باید توجه بیننده را به خود جلب کند و از او یک مشتری بسازد. لوگو نمایانگر نوع فعالیت و بهتر شناخته شدن سازمانی است که به آن تعلق دارد. یک لوگوی خوب می تواند سرنوشت یک سازمان را عوض کند و به کارکنان و مدیران آن اعتماد به نفس و برای مشتریان جذابیت را به همراه داشته باشد. اگر یک لوگو به خوبی طراحی نشود، به درستی در ذهن افراد ماندگار نمی شود و یا حتی ممکن است موجب این امر شود که از طرف افراد به تمسخر گرفته شود. در ادامه این مطلب به شرح و بررسی هشت راهکار برای طراحی یک لوگوی تاثیرگذار و جذاب می پردازیم تا دانش عمومی شما را در این زمینه افزایش دهیم.

1- از تعصب دوری کنید

برای بسیاری از طراحان حرفه ای و کارشناسان طراحی و گرافیک، یکی از اصلی ترین مشکلات پافشاری صاحب لوگو روی المان هایی است که به آن ها تعصب دارد. بسیاری از افراد غیرحرفه ای تنها به مواردی که خود در ذهن دارند توجه می کنند و توجهی به این نکته ندارند که یک لوگوی موفق، باید متمایز از لوگوی سایر رقبا باشد. فرض کنید شما یک شرکت حمل بین المللی دارید که می خواهید برای آن یک لوگو طراحی کنید، اولین چیزی که به ذهن هر کسی می رسد، طراحی یک شکل کلی از کره زمین و دو فلش با جهت های مخالف هم است، چیزی که در طراحی لوگوی بسیاری از شرکت های حمل دیده می شود، در صورتی که روی این طرح تعصب داشته باشید در واقع وجه تمایز خود را که برگ برنده ی شما محسوب می شود از دست داده اید. سعی کنید تا روح شرکت خود را در لوگو بگنجانید و نام تجاری خود را در لوگو منعکس کنید. 

2- به تایپوگرافی هم توجه کنید

بسیاری از اوقات، افراد وقت زیادی را برای انتخاب یک فونت خاص برای لوگوی خود انتخاب می کنند، اما شما می توانید به سادگی با انتخاب یک فونت به عنوان پایه و تغییر دادن آن به شیوه های گرافیکی، در واقع یک تایپوگرافی را به جای یک فونت ساده و تکراری انتخاب کنید. البته برای بسیاری از مواقع، تغییر دادن بیش از حد ترکیب یک فونت ممکن است آن را ناخوانا کند و این یک مسئله ی بسیار مهم است.

3- از رنگ ها استفاده کنید

استفاده از رنگ های مختلف در واقع نشان دهنده ی سبک کاری شما و روحیه کاری سازمان شماست. رنگ لوگو نمایانگر شخصیت سازمان شما و نیز ارزش های مد نظر شماست. به عنوان مثال استفاده از رنگ های گرم مانند زرد نشاندهنده ی روشن بودن حوزه کاری شماست و حس گرمابخشی دارد. شرکت هایی مانند نیکن، شرکت نفتی شل، دی اچ ال، فراری، مک دونالد و غیره از این رنگ در لوگوی خود استفاده می کنند. رنگ نارنجی نشان دهنده ی هویت دوستانه ی لوگو است و حس سرزندگی را نشان می دهد که در لوگوهای فایر فاکس، فانتا، آمازون، بلاگر و غیره دیده می شود. رنگ قرمز نماد سرزرندگی و سرحال بودن سازمان است و حس جوانی و شادمانی را به مشتری القا می کند. شرکت های مختلفی مثل کوکاکولا، سی ان ان، اکسون، کنون، نینتندو، کی مارت، لِگو و غیره از این رنگ در لوگوی خود استفاده می کنند. استفاده از رنگ های خاص نیز می تواند نشاندهنده ی حوزه های کاری سازمان شما باشد. به عنوان مثال رنگ نقره ای که نشان دهنده ی توازن در کار است و حس آرامش را در افراد القا می کند در لوگوهای شرکت اپل، نایکی، هوندا، مرسدس بنز و غیره دیده می شود.

 

 

4- شکل های مختلف را در نظر داشته باشید
همانطور که استفاده از رنگ های مختلف می تواند موجب اضافه شدن ابعاد گوناگون به لوگوی شما باشد، استفاده از شکل های متفاوت نیز هویت لوگوی شما را تغییر می دهد. به عنوان مثال معمولا از شکل مربع برای نماد ساختمان سازی و از دایره برای نشان دادن خلاقیت استفاده می شود. مثال های گوناگونی از استفاده از اشکال در لوگوهای معروف دنیا دیده می شود. مثلا، چهارخانه سفید و آبی که در وسط لوگوی ب ام و وجود دارد، نشان دهنده ی چرخش پره های موتور یک هواپیما در آسمان است. و یا اگر به لوگوی شرکت پستی فدکس دقت کنید، در فاصله بین حروف E و x می توان یک فلش کوچک را مشاهده کرد که نشان دهنده ی حرکت سریع در این لوگو است. 

 

 

 

5- نوع فعالیت خود را در لوگو نمایش دهید
علاوه بر شکل ها و رنگ ها، باید نوع فعالیت خود را نیز در لوگوی خود نشان دهید. البته باید دقت کنید که لوگو در واقع نماینده ی ذات شرکت شماست و نه هدف شما. از رنگ ها، شکل ها و البته از تایپوگرافی استفاده کنید تا با بهره گرفتن از منحنی ها و تفاوت های کوچک، یک لوگوی منحصر به فرد و کاربردی تهیه کنید. 

6- سخت نگیرید!

همانطور که در مورد اول نیز گفته شد، سخت گرفتن و دست بردن به تعصب در طراحی لوگو می تواند شما را با شکست مواجه کند و یا حداقل مدت زمان زیادی از وقت شما را بگیرد. البته باید به جزئیات، رنگ ها و غیره توجه کنید اما باید به این نکته توجه کنید که در لوگوی بسیاری از شرکت های بزرگ مثل گوگل، اپل، فیس بوک و مایکروسافت چشم گیر ترین نکته، استفاده از لوگوهای ساده است. ممکن است فکر کنید که این لوگو ها در کمترین زمان و با استفاده از کمترین میزان تفکر و انرژی ساخته شده اند اما واقعیت این است که در واقع این لوگو ها با استفاده از سال ها اندیشه و تفکرات بزرگ ساخته شده اند. 

 

 

7- شعار شرکت را در لوگو وارد نکنید
لوگوی شما نمی تواند در عین حال هم لوگو، هم نماینده محصولات و هم نشان دهنده ی شعار شما باشد. لوگو در واقع یک آگهی سریع و موثر است که باعث بیشتر شدن ارزش های شرکت شما می شود. با استفاده از ابزارهای بصری لوگوی خود را طراحی کنید و با رعایت سادگی در عین خلاقیت، بهترین لوگو را برای خود طراحی کنید.

8- طراحی را در ابعاد مختلف انجام دهید

برای حفظ این نکته که بتوانید از لوگوی خود در وب سایت، تبلیغات میدانی و بیلبورد ها استفاده کنید، لازم است لوگوی خود را با کیفیت های مختلف و فرمت های گوناگون طراحی کنید. به این نکته توجه کنید که طراحی لوگو در فایل های با حجم بالا و طراحی به صورت وکتور می تواند ضامن حفظ کیفیت طراحی لوگوی شما باشد.  

 

اشتراک گذاری در:
شنبه 26/1/1396 13:44 در کارآفرینی
بازگشت به مطالب عمومی
مهرداد بورچی (207)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است