کدام کشورها پایین ترین نرخ مالیات را دارند؟

نرخ مالیات یکی از شاخص های سنجش توان رقابت پذیری کشورهاست که هرچه کمتر باشد، به بهبود فضای کسب و کار کمک می کند. مجمع جهانی اقتصاد به تازگی گزارش رقابت پذیری جهانی درباره وضعیت اقتصادهای جهان را منتشر کرده است. این گروه به تحلیل آمار شامل میزان فساد، تورم و ثبات سیاست پولی پرداخته تا تصویر کاملی از هر کشور فراهم کند. یکی از شاخص های مورد استفاده مجمع جهانی اقتصاد، نرخ مالیات یک کشور بوده که هر اندازه پایین تر باشد رقابت پذیری بالاتر را نشان می دهد. مجمع جهانی اقتصاد برای محاسبه نرخ مالیات، از نرخ مالیات کلی بانک جهانی استفاده کرده که به جای مالیات بر کارمندان، کل مالیات هایی که از شرکت ها دریافت می شود را حساب می کند. پایگاه اینترنتی «بیزینس اینسایدر» به بررسی کشورهایی پرداخته که در این گزارش پایین ترین نرخ مالیات را داشته اند.

1- برونئی (8/7 درصد)
برونئی یکی از کوچکترین کشورها در گزارش مجمع جهانی اقتصاد است که500هزار سکنه دارد . این کشور همچنین یکی از رقابتی ترین کشورها محسوب می شود که در رتبه 58 قرار دارد .

2- قطر (11/3 درصد)
قطر که در رقابت پذیری در رتبه هجدهم قرار گرفته است، موفق شده از سایر کشورهای منطقه بالاتر بایستد اما از نظر پایین ترین نرخ مالیات در رتبه دوم قرار دارد .

3- مقدونیه (12/9 درصد)
مقدونیه نرخ مالیات فوق العاده پایینی دارد اما به دلیل عدم ثبات سیاسی و دسترسی شرکت ها به فاینانس، در رتبه کلی چندان موفق نبوده است.

4- کویت (13 درصد)
این امیر نشین سال گذشته پیشنهاد صندوق بین المللی پول برای معرفی مالیات بر سود شرکت ها به منظور تامین کسری مالی خود را رد کرد.

5- بحرین (13/5 درصد)
این کشور در مقایسه با سایر همسایگانش درآمد نفتی کمتری دارد اما طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد پس از ریزش اخیر نفت، با آینده مبهم قیمت های انرژی در کشمکش است.

6- لسوتو (13/6 درصد) 
برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر این فهرست، لسوتو یکی از فقیرترین کشورهای دنیا به شمار می رود و پایین ترین نرخ مالیات را درمیان کشورهای آفریقایی دارد.

7- عربستان سعودی (15درصد) 
این کشور صادرکننده بزرگ نفت به دنبال ریزش قیمت های نفت، برنامه هایی را برای تقویت فاینانس دولتی از طریق استقراض و کاهش هزینه ها اعلام کرده است.

8- امارات متحده عربی (15/9 درصد)
با وجود نرخ پایین مالیات و رتبه بالای رقابت پذیری، امارات در منطقه خاورمیانه در رتبه پنجم قرار گرفته که نشان می دهد نرخ های مالیات در این بخش از جهان تا چه میزان اندک است.

9- گرجستان (16/4 درصد)
گرجستان پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی مدل مالیات پایین را به کار گرفت و ظاهرا شمار مالیات ها و نرخ های آن ها را کاهش داده است.

10- سنگاپور (18/4 درصد)
سنگاپور نرخ مالیات بسیار پایینی دارد که این کشور را به یک پایگاه مهم فعالیت برای شرکت هایی تبدیل کرده که به دنبال دسترسی به بازار آسیا هستند.

11- زامبیا (18/6 درصد)
مالیات ها در زامبیا ممکن است اندک باشند اما این کشور طبق گزارش مجمع جهانی اقتصاد با فساد، تورم و مشکل دسترسی به فاینانس روبه رو بوده که زامبیا را در رتبه بندی کلی رقابت پذیری، در رتبه پایین نگه داشته است.

12- ارمنستان (19/9 درصد)
ارمنستان مالیات های پایینی دارد اما مسائل ژئوپلیتیکی همچنان عامل ابهام، بی ثباتی و تنزل چشم اندازهای امنیتی هستند.

13- کرواسی (20 درصد)
این کشور در سال 2013 به اتحادیه اروپا پیوست و همان سال مالیات ها را کاهش داد.

14- لوکزامبورگ (20/1 درصد)
لوکزامبورگ برای نرخ های پایین مالیات معروف بوده و در سال 2014 زمانی که خبرنگاران گستردگی توافقات مالیاتی محرمانه این کشور با شرکتهای جهانی بزرگ را فاش کردند با انتقاد شدیدی روبه رو شد.

15- کامبوج (21 درصد)
کامبوج میزان عظیمی سرمایه گذاری خارجی جذب کرده و در میان کشورهای آسیایی یکی از کشورهایی است که بیشترین بهبود رقابت پذیری را از سال 2007 داشته است.

16- کانادا (21/1 درصد)
کانادا از معدود اقتصادهای بزرگ و توسعه یافته ای است که در فهرست کشورهای دارای نرخ پایین مالیات راه پیدا کرده است.

17- نامیبیا (21/3 درصد)
با وجود مالیات های اندک، به دلیل کندی پروسه های دولتی و عدم دسترسی به فاینانس، رقابت پذیری نامیبیا رشد چندانی نداشته است.


اشتراک گذاری در:
چهار شنبه 12/8/1395 09:43 در امور مالی و مالیاتی
بازگشت به مطالب تخصصی
شیرین پازوکی (41)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است