چگونه مشتری را شگفت زده کنیم – بخش اول

تقریبا تمامی فعالان دنیای بازاریابی و مشتری مداری بر این نکته تاکید دارند که «اگر مشتری شما یک تجربه ی خوب از خدمات و یا کالاهای شما پیدا کند، قطعا مجددا از شما خرید خواهد کرد». اما ازائه کردن یک تجربه دلچسب به مشتری اتفاقی به وجود نمی آید، بلکه با برنامه ریزی و نگاه علمی به بازاریابی اتفاق خواهد افتاد. یکی از پیچیدگی های این موضوع، مجموعه ای از راه ها است که موجب به وجود آمدن یک تجربه ی خوب برای مشتری می شود. برگ برنده در دست کسانی خواهد بود که با یک استراتژی منحصر به فرد که مختص به کسب و کار سازمان شماست، یک وجه تمایز بین شما و سایر رقبا در ذهن مشتری به وجود بیاورند. به همین دلیل است که کپی کردن استراتژی های بازاریابی دیگر شرکت ها برای رقبای آن ها یا مشکل است و یا تنها آن ها را مضحکه خواهد کرد. در مجموع، سه فاکتور برند، تجربه ی مشتری و استراتژی کسب و کار شما باعث می شود تا مشتری شما شگفت زده شود. برای به دست آوردن یک مشتری شگفت زده که به احتمال زیاد تبدیل به یک مشتری دائمی می شود باید مجموعه ای از اصول را رعایت کنید. در ادامه ی این مطالب به بررسی این نکات خواهیم پرداخت.

1- بهتر عمل کنید
اگر تلاش شما به شکلی باشد که بخواهید تجربه های مشتریان شما بهتر و بهتر شود، قطعا مشتریان شما به این نکته توجه خواهد داشت. با بهتر شدن تلاش های شما که نتیجه ی آن بهتر شدن کالاها و خدمات شماست، مشتریان شما نیز بهتر با شما همراهی خواهند کرد. به قول والت دیزنی، همیشه بهترین کارتان را انجام دهید و بعد برگ برنده را رو کنید.

2- نیاز مشتریان را پیش بینی کنید
به عنوان سازمانی که ارائه دهنده ی خدمات یا کالاست، شما می توانید به تمامی داده هایی که مربوط به تعامل مشتریان با سازمان شماست دسترسی داشته باشید. پس حتما از این منبع مهم کمال استفاده را ببرید. مشتریان شما چه نیازهایی دارند؟ در آینده چه می خواهند؟ تمایل آن ها به گرفتن چه خدماتی معطوف است؟ این سوالات و مانند آن ها را بررسی کنید و با یافتن پاسخ های مناسب، قبل از پیدا شدن نیاز مشتریان به آن پاسخ دهید.

3- فراتر از انتظار مشتریان عمل کنید
بعد از آن که انتظارات و نیازهای مشتریان خود را شناختید، می توانید به گونه ای عمل کنید که مشتریان شما به معنای واقعی کلمه شگفت زده شوند. برای ارائه کردن یک تجربه ی عالی از دریافت خدمات و کالا برای مشتریان، تنها بهتر عمل کردن کافی نیست. این که چه اقدامی انجام می دهید نیز اهمیت ویژه ای دارد. پس سعی کنید تا با شناخت نیازهای مشتریانتان، یک قدم از سطح انتظار آن ها فراتر بروید.

4- در ارائه دادن تجربیات تازه به مشتری منسجم عمل کنید
اگر در ارائه دادن کالاها و خدمات به مشتریان خود به اصطلاح از این شاخه به آن شاخه بپرید، هرگز بازخورد خوبی از آن ها نخواهید گرفت. به همین دلیل است که باید در طول ارائه خدمات به مشتری به طور یک دست و منسجم عمل کنید. وارد شدن به یک حوزه کاری جدید کار اشتباهی نیست مادامی که تجربیات گذشته ی مشتریان شما را خدشه دار نکند. تمرکز خود را بر این نکته استوار کنید که مادامی که اعمال شما منسجم باشد، مشتریان با شما همراه خواهند بود.

5- خودتان را به چالش بکشید
این که تنها ارائه دهنده ی یک خدمات خاص هستید و یا به طور متمایزی از رقبای خود کالایی را به مشتریان خود ارائه می کنید نمی تواند ضامن موفقیت طولانی مدت شما باشد. به طور مداوم خود را به چالش بکشید و از خود سوال کنید:
- وجه تمایز شما نسبت به سایر رقبا چه چیزی است؟ 
- چه چیزی باعث می شود تا مشتریان شما را انتخاب کنند؟ 
- چه چیزی شما را منحصر به فرد نگه می دارد؟ 
- اهمیت کالا یا خدماتی که به مشتریان ارائه می کنید چقدر زیاد است؟ 
- چه مشکلی را حل می کنید یا چه کمکی به مشتریان ارائه می دهید؟ 
با پاسخ دادن به این قبیل سوالات می توانید به طور مداوم خود را به چالش بکشید و به ارزش هایی که برای مشتریان خود دارید مروری داشته باشید. بعد از این مرحله با پایش مداوم ارزش های خود و انتظارات مشتریان، خدمات بهتر و بهتری ارائه خواهید کرد. 

 

منبع: وب سایت فرصت امروز

 


اشتراک گذاری در:
یک شنبه 11/7/1395 10:15 در بازاریابی و فروش
بازگشت به مطالب تخصصی
مهرداد بورچی (207)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است