مشکلات سایت ثبتارش و راه حل آن ها (همراه با عکس)

همانگونه که فعالات اقتصادی و تجاری مطلع هستند، برای استفاده از خدمات بازرگانی وزارت صنایع، معادن و بازرگانی باید با مراجه به وب سایت سیستم مدیریت ثبت سفارشات واردات «ثبتارش» و ثبت اطلاعات به صورت الکترونیکی، اقدام به پیگیری امور وارداتی کرد. اما در طول مدت استفاده از این وب سایت، مشکلات فراوانی برای بازرگانان و تجار محترم به وجود آمده است که در این مقاله سعی شده تا علاوه بر شرح برخی از مشکلات سایت ثبت سفارش، به راه حل های آن ها نیز پرداخته شود. اگر در ثبت نام در سایت ثبتارش و یا ثبت سفارش بازرگانی نیز با مشکلاتی مواجه هستید، می توانید از مطالب تخصصی آموزشی ما در بخش «ثبت سفارش» استفاده کنید. به منظور عملکرد صحیح سایت ثبت سفارش یا «ثبتارش» رعایت کردن چند نکته حائز اهمیت است که در ذیل به آن ها می پردازیم.

الف - مرورگر شما حتما باید Internet Explorer باشد.

برای استفاده از سایت ثبتارش و ثبت سفارش آنلاین، تنها مرورگر که توسط این سایت پشتیبانی می شود، مرورگر اصلی سیستم عامل ویندوز یا همان (Internet Explorer (IE معروف می باشد. اگر با هر مرورگر دیگری سایت ثبتارش را باز کنید، با پیام زیر مواجه خواهید شد:

 

 

نسخه های متفاوت IE که با عرضه ی نسخه های مختلف ویندوز به روز رسانی می شوند و به همین دلیل است که بهترین نسخه ی ویندوزی که تطابق کامل با کارکرد سایت ثبتارش دارد، ویندوز Xp می باشد. نسخه ی IE در این ویندوز در اولین نسخه های انتشار یافته آن هفت و در آپدیت های بعدی ویندوز Xp به هشت ارتقا پیدا کرد. هر چند که طبق اعلام سایت ثبتارش باید از نسخه های شش به بعد IE استفاده کرد اما طبق تجربیات کارشناسان بخش بازرگانی گروه فبکو، بهترین حالت عملکرد سایت ثبتارش در Internet Explorer 8.0 قابل دسترسی است. نکته ی جالب اینجاست که نسخه ی ششم نرم افزار IE که نسخه ی مورد نظر وب سایت سیستم مدیریت ثبت سفارشات واردات می باشد مربوط به ویندوز های 98، ME و 2000 می باشد که بیش از 15 سال از زمان انتشار آن ها می گذرد! هر چند که طبق اعلام این سایت، ثبتارش روی نسخه های شش به بعد مورد قبول است اما با تست های انجام شده و تجربیات به دست آمده توسط کارشناسان ما، هر چند که نسخه ی 9 (مخصوص ویندوز Vista)، نسخه ی 10 (مخصوص ویندوز 7) و نسخه ی 11 (مخصوص ویندوز 8) سایت سیستم مدیریت ثبت سفارشات واردات را باز می کنند اما عملکرد سیستم ثبتارش در این نسخه ها با مشکلات زیادی مواجه است. اما به راستی تنها باید ویندوز Xp و نسخه ی هشت IE استفاده کرد؟ برای این مشکل هم راه حلی داریم.

ب - استفاده از سایت ثبتارش در ویندوزهای نسخه ی هفت و هشت
هر چند که بهترین نسخه ی IE که مطابق با سایت ثبتارش است، نسخه ی 8 آن است که متعلق به ویندوز Xp می باشد اما اگر از نسخه های به روز تر ویندوز استفاده می کنید، با استفاده از راه های زیر می توانید از سایت ثبتارش با عملکرد صحیح و کامل استفاده کنید. در ادامه به بررسی و رفع مشکلات سایت ثبتارش در ویندوزهای هفت و هشت پرداخته می شود. 

ویندوز 7
اگر از ویندوز 7 استفاده می کنید و با سایت ثبتارش مشکل دارید، می توانید با کم کردن نسخه ی IE در ویندوز هفت، از سایت ثبتارش استفاده کنید. برای این کار لازم است مراحل ذیل را انجام دهید:
1- صفحه ی Control Panel را باز کنید. (با زدن دکمه ی Start در قسمت پایین سمت چپ صفحه، می توانید آن را پیدا کنید.)
2- در پنجره ی Control Panel، گزینه ی Program and Features را پیدا کنید و روی آن کلیک کنید.
3- در این پنجره از ستون سمت راست، گزینه ی View installed Updates را انتخاب کنید.
4- در این پنجره، مجموعه ی نرم افزارهای متعلق به ویندوز را مشاهده می کنید. پس از پیدا کردن نرم افزار Internet Explorer 11 و انتخاب کردن آن، گزینه ی Uninstall را انتخاب کنید. لازم نیست نگران این باشید که این نرم افزار از ویندوز شما حذف شود، چرا که در واقع شما با این فرآیند IE را به نسخه 8 کاهش خواهید داد.
5- پس از انتخاب گزینه، از شما پرسیده می شود که آیا مطمئن هستید که می خواهید نسخه ی IE را کاهش دهید؟ در این مرحله گزینه ی Yes را انتخاب کنید.
6- پس از انتخاب گزینه، مدتی طول می کشد تا ویندوز به روز رسانی های مربوط به IE را حذف کند. پس از پایان این فرآیند باید گزینه ی Restart now را انتخاب کنید.
7- پس ازبالا آمدن ویندوز، کار شما تمام شده است. برای حصول اطمینان از انجام درست این مورد، می توانید از منوی Help در بالای صفحه، گزینه ی About internet explorer را انتخاب کنید و نسخه ی مرورگر خود را کنترل کنید. اگر تمامی مراحل را به درستی انجام داده باشید، نسخه ی IE به هشت کاهش پیدا کرده است (مطابق شکل زیر).
ویندوز 8 و 8.1
اگر از ویندوز هشت استفاده می کنید، نمی توانید نسخه ی IE را کاهش دهید. چرا که در این نسخه از ویندوز، به طور پیش فرض آخرین نسخه ی مرورگر IE نصب شده و آپدیتی وجود ندارد که بتوانید آن را حذف کنید. به جای آن، راه حل دیگری برای شما وجود دارد.
1- نرم افزار IE را اجرا کنید و با آن وارد سایت ثبتارش شوید. در بخش منوهای بالای صفحه از منوی Tools گزینه ی Compatibility View Setting  را انتخاب کنید.

 

 

2- اگر به پنجره ای که به تازگی باز شده است دقت نمایید، در زیر قسمت Add this website می توانید آدرس اصلی سایت ثبتارش را مشاهده کنید. با اضافه کردن سایت ثبتارش به لیست Compatibility View در واقع شما به IE دستور می دهید تا سایت ثبتارش را با توجه به این که با نسخه های قدیمی تر IE کار می کند، باز کند. به این منظور باید روی گزینه ی Add کلیک کنید تا سایت ثبتارش به لیست مورد نظر اضافه شود.
3- بعد از مرحله ی دوم، آدرس اصلی سایت ثبتارش به لیست اضافه شده و حالا IE این وب سایت را به صورت کامل و درست بارگزاری خواهد کرد. در این مرحله کافیست تا پنجره ی Compatibility View Setting  را ببندید. به این منظور، روی گزینه ی Close کلیک کنید.
4- حالا تنها کار باقی مانده، وارد شدن به سایت ثبتارش و امتحان کردن عملکرد آن است پس با وارد کردن «نام کاربری» و «کلمه عبور» خود وارد سایت ثبتارش شوید. پس از ورود به سایت، با گزینه های مختلف و متفاوتی مواجه خواهید شد. تجربیات کارشناسان بازرگانی گروه فبکو نشان داده که اگر مجموعه ی منوهای موجود در ستون سمت راست سایت، به شکل منظم و به رنگ آبی (مطابق تصویر زیر) باشند، فرایندهای ثبت سفارش در سیستم ثبت سفارش واردات یا ثبتارش بدون مشکل عمل خواهد کرد.
آیا در عملکرد سایت ثبتارش مشکل دیگری مشاهده کرده اید؟ 
آیا در طول کار با این سایت، خطاهای دیگری به جز موارد ذکر شده وجود دارد؟
ما در گروه فبکو صمیمانه منتظر شنیدن نظرات شما در مورد این راهنما و نیز سایر موارد مهم درباره سایت ثبتارش هستیم. از خواندن نظرات شما در ذیل این مقاله، خرسند خواهیم شد.
© FEBCOgroup.com 


اشتراک گذاری در:
سه شنبه 11/3/1395 15:09 در ثبت سفارش
بازگشت به واردات
مهرداد بورچی (207)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است