ثبت نام در سایت ثبتارش (همراه با عکس)

سایت سازمان توسعه تجارت ایران (http://sabtaresh.tpo.ir) به گونه ایی طراحی شده است که برای استفاده از سیستم های ثبتی آن باید نام کاربری عضویت در سایت را داشته باشید. در ادامه کلیه مراحل ثبت نام در این سایت شرح داده شده است. بعد از ثبت نام در سایت ثبتارش می توانید ثبت سفارش بازرگانی را انجام دهید. مراحل ثبت سفارش در سایت ثبتارش را نیز پیشتر در یک مقاله در بخش ثبت سفارش مورد بررسی و شرح مرحله به مرحله قرار داده ایم.
ابتدا از نوار بالای صفحه، در بخش «ثبت نام کاربر جدید» گزینه «عضویت در سایت» را کلیک می نماییم.

با کلیک بر روی گزینه «عضویت در سایت» صفحه ای باز می شود که در ابتدا حاوی پیامی است که به کاربر متذکر می شود که اگر دارای کارت بازرگانی هستند، باید از گزینه دوم این بخش، یعنی «ثبت نام جدید-تمدید-تغییر مدیر عامل»، اقدام به ثبت نام در سایت نمایند. این پیام بدین معنا است که اگر شخص ثبت نام کننده دارای کارت بازرگانی به نام خودش است و یا می خواهد از طرف شرکتی که دارای کارت بازرگانی است، وارد سایت شود، باید از گزینه دوم نیز استفاده کند. اما در صورتی که فقط می خواهد در سایت عضو باشد و نام کاربری جداگانه داشته باشد، باید از گزینه عضویت در سایت استفاده کند. هر دو مرحله در ادامه شرح داده شده اند.


عضویت در سایت

در صورتی که مسیر «عضویت در سایت» مدنظر باشد، با تایید کردن پیام ظاهر شده در مرحله قبل، صفحه ثبت نام در دسترس قرار می گیرد که دارای سه بخش «اطلاعات فردی»، «اطلاعات کاربری» و «ثبت نهایی» است. در بخش اول شخص ثبت نام کننده، که به طور معمول اعضای بخش بازرگانی شرکت ها هستند، باید اطلاعات فردی خود را به دقت وارد نماید. دقت نمایید که باید پس از وارد کردن کلیه اطلاعات اقدام به الصاق عکس فرمایید.

پس از وارد نمودن اطلاعات فردی وارد بخش دوم «اطلاعات کاربری» می شویم. در این بخش یک نام کاربری انتخاب کرده و پس از تایپ کردن آن، بر روی گزینه «کنترل تکراری نبودن نام کاربری» کلیک می نماییم که منحصر به فرد بودن نام کاربری انتخابی را کنترل کرده و تایید آن را دریافت نماییم. سپس کلمه عبور را وارد کرده و با تایپ کردن عدد امنیتی به مرحله بعدی می رویم.

در بخش «ثبت نهایی» در ابتدا باید محل تحویل مدارک را تعیین نمایید زیرا پس از ثبت نام باید برای تحویل مدارک به مرکز انتخابی خود مراجعه نمایید. سپس با مطالعه مفاد توافق نامه، تیک مربوط به پذیرش توافقنامه را زده و ثبت نهایی را انجام می دهید.

 پس از وارد کردن اطلاعات و ثبت نهایی، کد پیگیری به کاربر اعلام می شود که نشان دهنده ثبت اطلاعات فرد در سیستم است. این ثبت نام موقت محسوب می شود و عضو سایت باید در اسرع وقت اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی خود را به کارشناس ثبت نام سازمان بازرگانی استانی که خود تعیین کرده است، ارائه نماید. کارشناس با مطابقت مدارک و اطلاعات ثبت شده در سایت، ثبت نام فرد را مورد تایید قرار می دهد.
 پس از تکمیل فرایند ثبت نام می توانید با وارد کردن نام کاربری و گذرواژه خود در صفحه اصلی سایت ثبتارش، وارد صفحه مربوط به خود در سایت شوید. باید متذکر شد که اگر می خواهید به عنوان عضوی از یک شرکت یا سازمان وارد سیستم شوید و به طور مثال عملیات ثبت سفارش را انجام دهید، باید علاوه بر مدارک شخصی، معرفی نامه شرکت را نیز به کارشناس تحویل دهید تا به شما حق دسترسی به صفحه مربوط به شرکت نیز داده شود.


ثبت نام جدید، تمدید یا تغییر مدیر عامل

 همانطور که پیش تر ذکر شد، اگر شخص حقیقی یا حقوقی کارت بازرگانی دریافت نماید، برای استفاده از کارت باید ابتدا آن را در سایت ثبتارش ثبت نماید. این فرایند از طریق گزینه «ثبت نام جدید-تمدید-تغییر مدیر عامل» در بخش «ثبت نام کاربر جدید» انجام می شود که با انتخاب آن صفحه زیر نمایان می شود.

در این صفحه موارد خواسته شده را تکمیل می نماییم و با تایید آن وارد فرایند ثبت نام می شویم که با توجه به اینکه کارت بازرگانی متعلق به شخص حقیقی یا حقوقی باشد، مواردی که باید برای تکمیل فرایند ثبت نام وارد شود، متفاوت خواهد بود.
در صورتی که کارت بازرگانی متعلق به فرد حقیقی باشد، مشابه صفحاتی که در فرایند عضویت در سایت تکمیل شد، نمایان می شود. در این مرحله تفاوت این است که فرد با وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور خود که پیش تر در سایت ثبت نموده است، اطلاعات فردی اش ظاهر می شود و نیازی به وارد کردن مجدد آنها نیست. در واقع در این بخش فرد ثبت نام کننده ارتباط خود با کارت بازرگانی مورد ثبت نام را مشخص می نماید. فرد با وارد کردن نوع واردات و فعالیت خود در بخش «اطلاعات کارت بازرگانی» و مشاهده اطلاعات کاربری خود، به بخش ثبت نهایی می رسد و پس از مطالعه توافقنامه و تایید آن، ثبت نهایی انجام شده و کد پیگیری به کاربر داده خواهد شد.
در صورتی که کارت بازرگانی متعلق به فرد حقوقی باشد نیز فرایند عمدتا مشابه فرایند ثبت نام کارت بازرگانی حقیقی است. تفاوت اول این است که به جای بخش «مشخصات فردی»، بخش «مشخصات مدیر عامل» جایگزین شده است. بخش «اطلاعات کارت بازرگانی» نیز شبیه بخش قبل است با اين تفاوت كه واردات يك دستگاه خودرو حذف شده است .تفاوت بعدی اضافه شدن بخش «اطلاعات سازمانی» است که در آن اطلاعات سازمانی و راه های تماس با شرکت وارد می شود که تنها نکته آن این است که مورد «ردیف دستگاهی» تنها مربوط به شرکت های دولتی است. پس از تکمیل این بخش به اطلاعات کاربری و ثبت نهایی می رسیم که همانند مراحل کارت بازرگانی حقیقی است.

 

منبع: سایت سازمان توسعه تجارت ایران


اشتراک گذاری در:
سه شنبه 4/3/1395 13:10 در ثبت سفارش
بازگشت به واردات
پگاه ایوان پور (64)
ارسال دیدگاه
نام:  
ایمیل:  (ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
دیدگاه شما:
دیدگاه ها
دیدگاهی ثبت نشده است